Kada me je glavni i odgovorni urednik ovog portala pozvao da pišem o filmovima, ja sam rekao ok. Preporučio mi je da u prvom pasusu uvek napišem kratak sinopsis filma, ja sam rekao važi. I sada sam se našao u problemu, jer mi se stvarno ne gazi preko groba velikog matematičara i pisca Luisa Kerola da pokušavam da prepričam o čemu se radi u Alisi u Zemlji čuda. Tako da, eto iskoristio sam prvi pasus, idemo dalje...
Tima Bartona svi volimo, to je fakat, njegovu ženu pogotovo, a ako niste sigurni zašto pogledajte je u ovom filmu. Nije seksi, ali glumi kul. Više nego kul. Naravno Bartona ne vole roditelji koji misle da pravi dečije filmove, pa odvedu decu u bioskop da gledaju Čarlijevu fabriku čokolade koja ima više burlesknih bizarnosti nego esid trip. Tako deca izađu istripovana, a roditelji zbunjeni. Takva je i Alisa.
Ne odstupajući od estetike koju je furao u svim dosadašnjim filmovima, Barton ne štedi specijalne efekte (posebno ako se isprsite za 3d projekciju), koji nam u potpunosti dočaravaju Alisin svet, bar kako ga je on zamišljao. Drugi plan je malo osakaćen. Izgleda kao nevešto napravljena igrica, ali ćete biti dosta fokusirani na šarolike likove, crvenu kraljicu i onu drugu, da biste gledali daleko u pozadinu. Džoni Dep nije razočarao, ali nije ni oduševio. Definitivni zamor materijala na polju "uvrnutih" likova, koji ga prate od početka saradnje sa Bartonom, su doveli do toga da se sada samo pitamo kako će izgledati sledeća Depova perika i šminka.
Zlostavljanje Alise na velikom platnu je oduvek bilo zanimljivo rediteljima, tako da i Bartonov film po pitanju same priče ne donosi ništa novo, sem mog dubokog razočaranja da je zec sa satom gurnut u zapećak i samim tim tenzija naglo opada u odnosu na knjigu. Na početku priče ima i nekih novina, ne bih da vam otkrivam, ali ako idete da gledate ovaj film ne očekujte mnogo više od stare priče i novog testa 3d tehnologije i njene isplativosti u odnosu na DivX kopije.
Vladislav Radak
Žanr: Fantazija, avantura
Režija: Tim Burton
Scenario: Linda Woolverton, Lewis Carroll
Glavne uloge: Johnny Depp, Mia Wasikowska, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Crispin Glover
Glumica Mia Wasikowska izabrana je za ulogu Alise, pored mnoštva kandidatkinja kao što su Amanda Seyfried i Lindsay Lohan.
Za Depa je poznato da se detaljno priprema za svaku ulogu koja mu je namenjena, tako da ništa drugačije nije bilo ni sa likom Ludog šeširdžije. Mnogo pre početka produkcije, Dep je vodenim bojama oslikavao lik Šeširdžije, onako kako ga je on zamišljao, da bi na kraju otkrio da je njegova vizija bila jako slična viziji Tima Bartona.
Ovo je 7. film u kome je glumio Džoni Dep, a da ga je režirao Tim Barton.
Ludi šeširdžija pati od trovanja živom, što je bilo zajedničko za mnoge šeširdžije tog vremena, jer su koristili ovaj element u svom zanatu. Dep i Barton su naglasili ludost ovog lika tako što su njegove promene raspoloženja pratili odgovarajućom šminkom i garderobom.
Krispin Glover u filmu igra ulogu Stejna, Viteza srca, ali se samo njegova glava pojavljuje u filmu. Telo ovog lika, visoko 230 cm, kompjuterski je generisano. Pri snimanju, Glover je nosio zeleno odelo i štule kako bi bio viši. Njegovo lice je bilo u potpunosti našminkano, zajedno sa povezom za oči i ožiljkom, a na kraju su celo njegovo telo, kostim i plašt bili kompjuterski izgenerisani. Samo je njegovo lice bilo pravo.
Nakon što je Krispin Glover, koji je proveo mnogo vremena na štulama za vreme produkcije, uvrnuo članak snimajući jednu scenu, na snimanju su ga često pratili kaskaderi obučeni u zeleno, koji su bili tu samo da ga uhvate ukoliko opet padne.
Helena Bonham Carter je svakog jutra provodila 3 sata na šminkanju, kako bi je transformisali u lik Crvene kraljice.
Režiser Tim Barton je odlučio da snimi film u 2D tehnologiji, a da ga zatim konvertuje u 3D. Bio je toliko impresioniran rezultatima konvertovanja svog filma "Noćna mora pre Božića" u 3D tehnologiju, da je odlučio da isto uradi i sa Alisom.